بهداشتی و مراقبتی

راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

راهنمای خرید و استفاده از کرم ضد آفتاب
چه آسمان بالای سرمان آبی روشن باشد و چه خاکستری، ​​اشعه خورشید میلیاردها ذره فوتون را در ثانیه به سمت ما می‌فرستد. علاوه بر گرما و نوری که دریافت می‌کنیم، این اشعه‌های کالیدوسکوپی، حاوی اشعه ماورا بنفش (UV) هستند؛ اشعه‌ای که منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست می‌شود. اگر قصد دارید قبل از فعالیت در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید، جامع‌ترین راهنمای خرید کرم ضد آفتاب، انواع مدل‌های آن و طرز استفاده صحیح آن را در این مقاله بخوانید.

شناخت ضد آفتاب
شاید اصطلاح ضد آفتاب فیزیکی (یا معدنی) و شیمیایی را شنیده‌اید. این اصطلاحات به ترکیبات استفاده شده در ضد آفتاب‌ها اشاره دارد. بر همین اساس انواع ضد آفتاب در یکی از دسته‌های زیر جای می‌گیرند:

ضد آفتاب فیزیکی
وجود دو ترکیب غیر آلی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم، باعث می‌شود ضد آفتاب فیزیکی نامیده شود. تصور می‌شود که ضد آفتاب‌های غیر آلی مانعی محافظتی در سطح پوست شما ایجاد می‌کنند که اشعه ماورا بنفش را از بدن منعکس و پخش می‌کند. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که ضد آفتاب‌های غیر آلی با جذب حداکثر 95 درصد از اشعه UV، از پوست محافظت می‌کنند.

ضد آفتاب شیمیایی (ارگانیک)
تمامی مواد دیگری که روی یا تیتانیوم نیستند، ترکیبات ضد آفتاب شیمیایی محسوب می‌شوند. ضد آفتاب‌های شیمیایی به جای ایجاد سدی در روی پوست، مانند لوسیون به پوست شما جذب می‌شوند. این ترکیبات فعال، یک واکنش شیمیایی ایجاد می‌کنند که نور ماورا بنفش را به گرما تبدیل می‌کند تا نتواند به پوست آسیب برساند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *